סקביאס – למה זה כל כך מגרד?! (ומה אפשר לעשות)

October 19 2022doritr

אחד הדברים הראשונים שהחברים שלכם לאוהל בטירונות כנראה יגידו (או כבר אמרו לכם) זה אף פעם לא להתכסות עם השמיכות האפורות שידועות גם כ”שמיכות סקביאס”.

אבל אולי תתפלאו לשמוע שגם אם תחטפו גירוד איום של “סקביאס” (או גרדת בשמה האחר של המחלה), סביר להניח שזה לא יהיה בגלל שמיכה שישבה באפסנאות חודשים בלי שאף אחד השתמש בה…

איך זה יכול להיות? ובכן, הסקביאס עצמו הוא סוג של קרציה בגודל מילימטרי שאוהבת להתחפר במחילות בתוך העור והיא יכולה לחיות מעט מאוד זמן מחוץ לגוף אנושי, כך שהדרך העיקרית שלה לעבור מאדם לאדם הוא דרך מגע ארוך וממושך. לדוגמה, אם ישנים צמודים או קרובים מאוד אחד לשני, משתמשים באותה מגבת וכו’.

כאשר הקרציון (ששמו המדויק הוא  Sarcoptes Scabiei) מצליח להגיע לפני השטח של העור, הוא יתחיל להתחפר פנימה ולהטיל שם ביצים. מהביצים יבקעו קרציונים נוספים אשר יגיעו אל פני השטח ולאחר מכן התהליך יחזור על עצמו.

מכיוון שההדבקה הראשונית היא יחסית בהיקפים קטנים (לא יותר מ-10 קרציונים), יש עיכוב של בערך שבועיים מרגע ההדבקה עד שמתחילים לראות את החצ’קונים או החורים ומתחילים להרגיש גירודים בגוף, שהם למעשה התגובה של מערכת החיסון.

מה עושים?

קודם כל, הולכים להיבדק אצל רופא עור על מנת שיאבחן אם באמת מדובר בסקביאס. בדרך כלל ניתן לעשות זאת על ידי התבוננות בעור בלבד ורק לעיתים נדירות צריך ממש לקחת רקמה מן העור.

הטיפול בסקביאס נעשה על ידי תמיסות ותכשירים רפואיים למריחה והוא לוקח בערך 10 ימים. מכיוון שבשלב זה ייתכן כי אנשים אחרים אשר שהו באותו המקום נדבקו אף הם, אך עדיין לא הראו את הסימפטומים למחלה, גם הם צריכים לעבור טיפול.

במקביל יש להרתיח את כל המצעים האישיים וכלי הרחצה של האדם הנגוע וכמובן לבודד אותו מיתר האנשים בכל מה שקשור לתנאי שינה וקרבה פיזית (ככל הניתן) לזמן ממושך.

איך להקל על הגרד לאחר הטיפול?

גם לאחר שהסקביאס עצמו עובר מן הגוף, הגוף עצמו עדיין “מודלק” ומגרד, אך יש כמה דרכים להקל על הגרד גם בתקופה זו.

1.התקלחו רק מקלחות קצרות וקרירות יחסית (החום מגרה את הגוף)

2.השתמשו בתכשירי ניקוי טבעיים בעלי חומציות גבוהה (אפשר לקנות בחנויות טבע או להזמין באינטרנט)

3.מרחו קרם לחות, רצוי קרם לחות אנטי-בקטריאלי כגון “מגינית” שאפשר להזמין באינטרנט

4.שימו על האזורים המגרדים קומפרסורים קרים מבד כותנה

5.ישנם בגדים מיוחדים כנגד גרד החוצצים בין הגוף לשכבה העליונה, מכונים Second Skin או “בגדי אקזמה”

6.חפשו תוסף כביסה מנטרל אלרגניים. באופן זה גם אם נשארו על הבגדים שלכם שאריות של קרציונים כגון הן ירדו מהבגדים לאחר שתכבסו אותם.

Share: