איך בוחרים פסיכולוג

בחירת בעל מקצוע בתחום הטיפול הנפשי הוא עניין מורכב ביותר: מדובר בבעלי מקצוע שאנחנו צריכים לסמוך עליהם ב-100% מכיוון שאנחנו שמים בידיהם את הגוף והנפש שלנו ונחשפים מולם בצורה שלא בטוח שהיינו מוכנים לחשוף את עצמנו אפילו בפני האנשים הקרובים אלינו ביותר.

בחירה בפסיכולוג הוא עניין אישי ביותר ולכן כדאי לקחת את כל מה שנכתוב בהמשך כהמלצה בלבד. האופי שלכם וההתרשמות האישית מן הפסיכולוג הם בסופו של דבר אלו שהכי חשובים.

לא כל מטפל בתחום הנפש הוא פסיכולוג!

פסיכולוג CBT בחיפה על פי ההגדרה הוא מי שיש לו תואר שני בפסיכולוגיה ועבר את כל ההתמחויות הנדרשות. לצד פסיכולוגים, יש בשוק גם מטפלים בעלי הכשרה בעבודה סוציאלית קלינית אשר גם הם חייבים להיות בעלי השכלה גבוהה.

אך לצד אלו קיימים בשוק גם מטפלים המכנים את עצמם “פסיכותרפיסטים”. מדובר במושג שעושה לא מעט רושם על מטופלים, אך בפועל אין לו כמעט משמעות מבחינת ההכשרה! כמעט כל אחד יכול להכריז על עצמו כפסיכותרפיסט, לא משנה איזו הכשרה או עבר. לכן יש להיזהר במיוחד ממומחים מטעם עצמם.

כמה רחוק תצטרכו לנסוע (אם בכלל)

טיפולים בזום או בשיחת וידאו בווטסאפ הם פופולאריים מאוד כיום, אך לדעתנו אין תחליף לפגישה פנים מול פנים בה אפשרות לראות את הבנאדם השני באופן הכי טוב שיש בלי הפרעות, טשטושים, בעיות בסאונד וכו’.

רצוי לבחור בפסיכולוג שגר מרחק סביר מכם. אם אתם גרים בעיר כמו חיפה למשל, לא תהיה לכם בעיה למצוא פסיכולוג בחיפה. הסיבה לכך היא שפגישות עם פסיכולוג הן הרבה פעמיים מטלטלות ולא פשוטות. אתם עשויים להרגיש די סחוטים כשתצאו מהן ולכן נסיעה ארוכה חזרה הביתה עשויה להיות פשוט לא נעימה, אפילו אם אתם לא נוהגים בעצמכם.

סמכו על המלצות של אנשים שמכירים אתכם

אתרי אינטרנט, מאמרים ורשתות חברתיות הם מקור נהדר לחיפוש פסיכולוגים, אבל אם אתם אנשים שחוששים במיוחד ללכת לפסיכולוג או שקשה לכם ליצור קשר עם אנשים שאתם לא מכירים, היינו ממליצים לכם קודם כל לבקש המלצות מחברים או בני משפחה.

הסיבה היא שהם אלו שמכירים אתכם בסופו של דבר הכי טוב, וזה עובד גם עבור אלימינציה. כלומר, אם המטפלים שלהם הם מסוג מסוים (“טייפקאסט”), סביר להניח שהם יידעו להגיד לכם מראש להמשיך לחפש ויחסכו מכם את חוסר הנעימות והאכזבה.

לא כל הפסיכולוגים מספקים את אותו הטיפול

כיום גם תחום הפסיכולוגיה הולך ומתפתח. לצד פסיכולוגים שעדיין נוקטים בטיפול הקלאסי של אחד על אחד (פסיכודינאמי), יש גם מגוון פרקטיקות ושיטות טיפול אחרות (עוד לפני שבכלל דיברנו על התמחויות בתוך תחום הפסיכולוגיה). במקרה הזה כן היינו ממליצים לכם לקרוא קצת על שיטות טיפול כגון CBT,DBT, טיפול באומנות וכו’.