אילוף וכושר לגורים

September 08 2022Oded B

הרבה אנשים ששומעים על האפשרות לאלף את גור הכלבים שלהם מרימים גבה: אחרי הכול, גורים בדרך כלל לומדים בסופו של דבר איפה מותר או אסור להם לעשות צרכים ומפסיקים ללעוס כמעט כל דבר שהם יכולים….

יש להבין כי אילוף גורים הוא לא בהכרח אילוף לפתרון של בעיות ספציפיות (למרות שבהחלט מומלץ לעשות זאת אם העניינים קצת יוצאים משליטה…), אלא תהליך שבו אנחנו לומדים לתקשר טוב יותר עם הכלב שלנו באמצעות מאלף מקצועי וליצור תוך כדי כך שפה משותפת.

גם כלב עם תכונות גנטיות חיוביות ומזג נוח עשוי לפתח בעיות התנהגות אם לא נלמד כיצד להתנהל מולו כבר מגיל צעיר. לדוגמה, יש כלבים שמרוב שהם “נחמדים” ושובבים נוהגים לקפוץ על כל אורח שמגיע הביתה…

מתי ניתן להתחיל ולאלף גורים?

גורים ניתן להתחיל ולחנך בערך בגיל 7 או 8 שבועות דרך חשיפה לעולם באופן הדרגתי בצורת משחק. למעשה, את תרגילי המשמעת המוכרים לנו מוטב להתחיל רק בגיל 4 או 5 חודשים!

באופן הזה מצד אחד הכלב יהיה צייתן ויהיה קל לנו להציב לו גבולות, אך מצד שני הוא לא יאבד את האופי הכלבי שלו. תרגילי משמעת ובעיקר הרמת קול בגיל קטן יותר עשויים לגרום לאפקט הפוך של “הכתמת פחד”, וזה ממש לא דבר שאנחנו רוצים.

ומתי אפשר להכניס גורים לכושר?

אחת הדרכים הטובות ביותר להתחיל להכניס את הכלב לכושר כבר בגיל צעיר היא באמצעות משחקים שונים המיועדים לכלבים כמו למשל משחקי משיכה. לדוגמה, לחברת KONG, המובילה בתחום ישנם משחקי משיכה עם גומי וחוט אשר עוזרים לשמור על השיניים של הגור.

ניתן גם לרוץ עם הגור באופן קליל ולא מהיר מדי וכמובן להתאים את אורך הרצועה כך שלא למשוך אותו חזק מדי בזמן הריצה.

בהמשך אפשר לתת לו לרוץ בחופשיות בגינת כלבים כשהוא כבר גדול מספיק כדי לשחק עם כלבים אחרים.

הידרותרפיה לכלבים כאימון כושר

כאשר הכלב גדל מעט יותר ניתן להתחיל אתו באימוני כושר מקצועיים יותר דרך הידרותרפיה לכלבים. למי שלא מכיר, מדובר במתקן מיוחד מלא במים אשר מאפשר לכלב לרוץ על גבי סוג של הליכון. ההתנגדות של המים גורמת לכלב להתאמץ יותר וכך מפתחת את השרירים וסיבולת לב הריאה שלו.

מסיבה זו ההליכון משמש גם כלבים מיוחדים שעובדים עם כוחות ההצלה, הצבא וכו’ וחייבים להיות בשיא הכושר שלהם כל הזמן. ההידרותרפיה גם עוזרת לשמור על גופו של הכלב מחוטב, ולכן היא יכולה לשמש בעלי כלבים גזעיים שלוקחים אותם לתערוכות מיוחדות.

כמובן שלפני שמכניסים את הכלב לאימון כושר שכזה (או כל אימון כושר אחר לצורך העניין) חשוב להיוועץ עם הווטרינר שלו על מנת שלא לאמץ אותו יותר מדי. כלב שמתאמץ יתר על המידה עשוי לפתח פציעות ספורט ממש כמו ספורטאים מקצועיים אנושיים.

Share: