מצבות עם תמונות – כל מה שרציתם לדעת

September 01 2022Oded B

אם פעם היה מקובל לשים תמונה אמיתית של הנפטר ליד הקבר שלו רק בטקסי אזכרה מיוחדים, היום רואים גם מצבות שבהן תמונות הנפטר חקוקה אל תוך המצבה עצמה (בדרך כלל על האבן העומדת).

מהיכן הגיע הנהוג של שילוב תמונות במצבות?

מצבות תמונות הפכו להיות נפוצות יותר כנראה לאחר העלייה מרוסיה ומדינות ברית המועצות לשעבר, שם הדבר היה מקובל, בין היתר על מנת שגם מי שלא יודע קרוא וכתוב יוכל לזהות את הקבר.

בקרב החברה הישראלית הוותיקה היה מדובר בעניין נדיר הרבה יותר מכיוון שהנוהג היה ליצור מצבות דומות אחת לשנייה, כך שלא יהיו מצבות מפוארות במיוחד לעשירים ומצבות פשוטות לעניים.

האם יש איסור על הוספת תמונת הנפטר?

מדובר בנושא מורכב. בעיקרו של דבר, הצבת תמונה על מצבה דומה להצבת פסל, ועל פי ההלכה תפילה לפסל היא אסורה, לא בבית כנסת ולא בשום מקום אחר (בניגוד לסברה, לא מדובר בעניין של תפילה אישית לעומת תפילה בפרהסיה).

איסור מפורש לכך ניתן למצוא בליקוטי שו”ת חתם סופר.

עם זאת, ישנם בתי קברות, גם של החברה קדישא, בהם הדבר מותר בחלקות מסוימות ונפרדות על מנת להתחשב בקהילה שאינה מקפידה על ההלכה.

כפתרון ביניים, ניתן להקים מצבה או אנדרטה נוספת שלא בבית הקברות אשר לא תשמש כמקום תפילה.

בבתי קברות שאינם של יהודים או בתי קברות אזרחיים, אין כמובן בעיה להשתמש בתמונה ועל פי הנוהג במקום.

מהי הדרך הכי טובה לשלב תמונה בתוך המצבה?

בעיקרון הדרך הכי טובה היא לבצע חריטה מיוחדת של התמונה אל תוך אבן גרניט שחורה ולעיתים ניתן גם על קרמיקה (פחות מומלץ). כך התמונה נראית ברורה וחדה. אי אפשר לעשות זאת עם אבנים פשוטות, בטח שלא בצבע אפור או צהבהב.

מקובל לחרוט רק את תמונת הפנים, על אחת כמה וכמה אם מדובר בבית קברות דתי שבו מרבית המצבות אינן כוללות תמונות.

קיימת גם אפשרות להדביק תמונה מחרס על האבן או על אפילו על פח וזכוכית על מנת שתתקבל תמונה צבעונית, אך הדבר אינו מומלץ מכיוון שכך התמונה או המסגרת שבה היא נמצאת חשופה לפגעי מזג האוויר ומוטב שתהיה מצבה ללא תמונה מאשר תמונה שנפל בה פגם.

לסיכום

עיצוב מצבה, בין אם הוא כולל תמונה ובין אם הוא לא כולל תמונה, הוא עניין אישי וסובייקטיבי אשר ההחלטה לגביו מתקבלת על ידי המשפחה. כיום שילוב תמונה על מצבה הוא בהחלט אפשרי ויש פתרונות גם למי שלא יכול לבחור את בית הקברות בו יקברו יקיריו או שכבר קנה חלקת קבר.

בכל מה שקשור לביצוע, רצוי להיעזר בקבלן או בונה מצבות מקצועי שיוכל לספק את הפתרון הטוב ביותר ולא להתפתות לשיטות שנראות טוב, אבל לא יחזיקו מעמד.

Share: